Co warto zobaczyć w Warszawie

Warszawa to nie jest tylko stolica Polski, to również największe miasto pod względem powierzchni oraz liczby ludności ją zamieszkującej. Przez długie wieki w Warszawie powstały liczne obiekty godne obejrzenia.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Syrenka WarszawskaW Warszawie zobaczymy Park Praski z wybiegiem dla niedźwiedzi – wizytówką warszawskiego zoo usytuowanego w pobliżu. Naprzeciwko wznosi się neogotycka katedra św. Floriana z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Skromny pomnik przed kościołem upamiętnia „ Rzeż Pragi” w 1794 roku, dalej lśni pięć kopuł cerkwi św. Marii Magdaleny z dziewiętnastego wieku przypominające czasy zaboru rosyjskiego. W pobliżu stoi pomnik „Czterech Śpiących” – tak nazywamy pomnik Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Radzieckich odsłonięty w 1945 roku. Ulicą targowa dotrzemy do rogatek grochowskich z okresu Królestwa Polskiego. Obok znajduje się kościół Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku, który powstał jako wotum po wygranej bitwie warszawskiej w 1920 roku. Po powrocie na Plac Zamkowy warto udać się na Plac Teatralny z monumentalnym klasycznym gmachem Teatru Wielkiego mieszczącym największą i najnowocześniejszą salę operową w Europie i dwoma pomnikami przed frontem: Stanisława Moniuszki i Wojciecha Bogusławskiego. Warszawski rynek dawniej zdobił ratusz, rozebrany w dziewiętnastym wieku, za to w 1999 roku wróciła ponownie syrenka z 1855 roku, stojąca na cokole, spod którego wypływa podświetlana woda, szczególny wygląd nadaje to fontannie wieczorem.

Szkoła rycerskaNa terenie dawnego zwierzyńca książąt mazowieckich powstał pałac – rezydencja króla Jana Kazimierza nazwany Kazimierzowskim. Za czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego mieściła się tu słynna Szkoła Rycerska. Naprzeciwko w dawnym Pałacu Czapskich ma swoją siedzibę Akademia Sztuk Pięknych z salonikiem muzealnym w dawnym mieszkaniu rodziny Chopinów. Dalej zobaczymy jeden z najpiękniejszych kościołów Warszawy – Świętego Krzyża. To tu wmurowane są urny z sercami Chopina i Reymonta. Spod kościoła doskonale widać pomnik Mikołaja Kopernika ustawiony w 1830 roku. Za Łazienkami podziwiać możemy Belweder, czyli pałac związany z wybuchem Powstania Listopadowego. W 1830 roku mieściła się tu siedziba wielkiego księcia Konstantego, a w okresie międzywojennym rezydencja Józefa Piłsudzkiego o czym przypomina pomnik marszałka.

Będąc w Warszawie warto obejrzeć chociaż niektóre spośród licznych kościołów. Do wartych naszej uwagi nalezą: bazylika archikatedralna św. Józefa, kościół Jezuitów, kościół św. Marcina, kościół Paulinów, Kościół dominikanów, kościół Nawiedzenia NMP.

Ważnym punktem każdej wycieczki jest zwiedzanie muzeów. W Warszawie warto odwiedzić takie muzea jak: Muzeum Historyczne Miasta Warszawy, Muzeum Literatury, Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych, Muzeum Karykatury, Muzeum Towarzystwa Fryderyka Chopina w Pałacu Ostrogskich, muzeum – salonik Chopinów w pałacu Czapskich, Muzeum Narodowe, Muzeum wojska Polskiego, Muzeum Ziemi, Muzeum Łowiectwa i Myślistwa w Pałacu Myślenickim.

Warto zawitać w takie miejsca jak: Zamek Królewski, Pałac Pod Blachą, rynek starego miasta z pomnikiem syrenki, rynek nowego miasta, Barbakan, mury obronne Kolumna Zygmunta Trzeciego Wazy, pomnik Małego Powstańca, pomnik Jana Kilińskiego, Zamek Ujazdowski, Łazienki, Pałac na Wyspie, Pomnik Fryderyka Chopina, teatr na wyspie, Belweder, Sejm, zespół pałacowo – parkowy w Wilanowie.